چگونه در شرایط سخت آرامش خود را حفظ کنیم

آرامش کلمه‌ای است که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند و متاسفانه امروزه به یک آرزوی دست نیافتنی تبدیل شده‌است. همه ما در زندگی به صلح و آرامش نیاز داریم از مدیران گرفته تا آتش نشانان، خلبانان و… باید در شرایط دشوار آرامش خود را حفظ کنند و این می‌تواند به معنی موفقیت و عدم موفقیت باشد. تحقیقات نشان داده است که اگر ذهن انسان هنگام کار کردن آرامش داشته باشد بهتر عمل می‌کند. با این حال اصول اولیه‌ای وجود دارد که زیربنای آرامش در زندگی را تشکیل می‌دهد و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. در ادامه نکاتی برای حفظ آرامش در شرایط سخت بیان شده است.

نکاتی برای حفظ آرامش در شرایط سخت

۱- مثبت فکر کنید
نداشتن نگرش منفی در مورد چالش‌هایی که با آن روبرو هستید یک روش عالی برای رسیدن به آرامش و کاهش اضطراب است. برای یادگیری و تکالیف دشوار، به موانع به عنوان یک فرصت بنگرید. به توانایی خود اطمینان داشته باشید و مطمئن باشید که می‌توانید با توانایی‌های خود مشکلات را حل کنید.

۲- از خوردن کافئین جلوگیری کنید
کارشناسان معتقدند که حتی میزان کمی از کافئین هم می‌تواند باعث بروز اضطراب و افسردگی شود. در واقع کافئین باعث تحریک بیشتر نواحی مغز شده و در وهله اول فرایند به‌خواب‌رفتن را دچار اختلال می‌کند، از آنجا که کیفیت خواب با حال‌وحوصلۀ ما مرتبط است خواب آشفته می‌تواند وضعیت روحی و روانی‌ ما را به‌هم بریزد.

۳- شوخ طبعی خود را بالا ببرید
اگر تاکنون یک آدم جدی بوده‌اید و همه موارد را به صورت جدی حل کرده‌اید سعی کنید میزان شوخ طبعی خود را بالا برده و برخی مسائل را با طنز اداره کنید. خنده باعث آزاد شدن هورمون‌هایی می‌شود که شما را آرام می‌کند و راحت‌تر می‌توانید احساسات خود را کنترل کنید.

۴- عوامل استرس‌زا را شناسایی کنید
سعی کنید عوامل استرس‌زا را شناسایی کرده و آنها را به صفر برسانید، این اولین قدم برای حفظ آرامش در شرایط سخت است. توانایی شناسایی نقاط ضعف به شما این امکان را می‌دهد که آنها را حل کرده و بر نقاط قوت خود متمرکز شوید. دقیقاً مانند کودکی که از تاریکی می‌ترسد وقتی او را کاملاً درک کنید می‌توانید به او کمک کنید.

۵- فشارها را رفع کنید
گاهی عقب نشینی از یک موقعیت و استراحت کردن می‌تواند به شما کمک کند تا دوباره افکار خود را تغییر دهید و با تمرکز بیشتری به مسائل بپردازید. پیاده روی کنید، کتاب بخوانید یا فیلم تماشا کنید. سعی کنید به انجام کارهایی بپردازید که ذهنتان را آزاد می‌کند. هنگامی که وقت خود را برای جوانسازی ذهن می‌گذارید در حل مسئله بسیار مؤثر عمل خواهید کرد.

۶- وضعیت را تغییر دهید
هنگامی که زمانی را برای تغییر وضعیت اختصاص می‌دهید، ممکن است به یک دیدگاه کاملاً متفاوت در مورد وضعیت موجود دست پیدا کنید. روش‌های جدید تفکر را در آغوش بگیرید و مشکلات را از همه طرف مشاهده کنید.

۷- طرح و برنامه ایجاد کنید
هنگامی که متوجه شدید در برابر چه چیزهایی مخالف هستید می‌توانید برای رسیدن به هدف خود گام به گام برنامه ریزی کنید. یک واکنش شتاب‌زده نسبت به یک موضوع، منجر به وقوع امری جبران‌ناپذیر می‌شود پس سعی کنید با برنامه و اصولی پیش بروید.

۸- خواب خوبی داشته باشید
فقط به این دلیل که زمان کمی در اختیار دارید، به این معنی نیست که می‌توانید خواب خود را برای رسیدن به آنجا قربانی کنید. کمبود خواب نه تنها به سلامتی جسمی شما آسیب می‌رساند بلکه به طور کلی روح و روان شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ذهن خسته‌ای که قادر به تفکر و تمرکز نیست و در هاله‌ای از مه قرار دارد نمی‌تواند به درستی بیندیشد. فقط وقتی استراحت کنیم می‌توانیم یاد بگیریم و سازگار شویم.

۹- درخواست کمک کنید
بسیاری از مردم وقتی با چالش‌های زندگی مواجه می‌شوند، پیش خودشان تصور می‌کنند که حتما باید به‌تنهایی وارد عمل شوند اما این گونه نیست. احساس درماندگی به اندازه کافی بد است حال اینکه احساس تنهایی نیز به آن اضافه شود. از افرادی کمک بگیرید که مهارت و دانش کافی دارند و می‌توانند به شما در حفظ آرامش در شرایط سخت کمک کنند. داشتن افراد مثبت و پر انرژی به کسب آرامش از دست رفته کمک می‌کند.

۱۰- خود را از نظر ذهنی آماده کنید
افراد موفق مغز خود را آموزش می‌دهند تا در مواقع سختی و فشار آرام بمانند. این ویژگی به طور طبیعی با تجربه همراه است، اما شما می‌توانید به صورت آگاهانه آن را بدست آورید. سعی کنید برای آماده کردن ذهن بازی‌هایی ترتیب دهید که انعطاف پذیری ذهنی را در یک محدوده زمانی افزایش می‌دهند. اینترنت پر از معماها و بازی‌هایی است که می‌تواند به شما در حفظ آرامش و مقابله با چالش‌ها کمک کند.

منبع: stressful situations