چه دلایلی باعث ازدواج ناموفق می‌شود؟

دلایل نادرستی که باعث ازدواج ناموفق می‌شود

ازدواج در صورتی زیبا می‌شود که هر دو شریک زندگی با یکدیگر با عشق و احترام رفتار کنند. با این حال، اگر ازدواج ناموفق باشد می‌تواند در سلامتی جسم و روح تاثیر منفی یگذارد. طبق برخی تحقیقات صورت گرفته یک ازدواج ناموفق حتی می‌تواند فرد را بیمار کند و نتیجه منفی آن ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد بر روحیه و رفتار فرد دیده شود. اما ممکن است گاه به گاه سوالات مشکوکی از ذهن شما عبور کنند از جمله اینکه چرا ازدواج‌ها شکست می‌خورند؟ کارشناسان می‌گویند چندین عامل رایج باعث مشکلات زناشویی می‌شود که در اکثر روابط دیده می‌شود. هنگامی که چندین مورد از این عوامل به مدت طولانی رخ دهد موجب عدم نارضایتی از ازدواج می شود. در اینجا ۹ دلیل عدم موفقیت در ازدواج آورده شده است.

۱- ارتباط خوب و سالم ندارید
یک ازدواج سالم به ارتباط مداوم و سالم نیاز دارد. تعیین و مشخص کنید که آیا با همدیگر ارتباط برقرار می‌کنید یا خیر؟  آیا از ادامه رابطه راضی هستید یا نه. اگر شما و شریک زندگی‌تان از گفتگوهای معنی‌دار کناره گرفته‌اید، این ممکن است به سقوط روابط شما منجر شود. همانطور که رابطه سالم و معنی‌دار ادامه پیدا نمی‌کند، نفوذ دیواره‌های عاطفی سخت‌تر می‌شوند. کارشناسان و مشاوران خانواده معتقدند که عدم برقراری ارتباط می‌تواند به مرور زمان باعث خراب شدن رابطه یک زوج متاهل شود. گاهی ممکن است با عدم ارتباط با شریک زندگی خود احساسات خود را پنهان کنید و تمام گفته‌های خود را دفن کنید. در این صورت مشکلات شما جدی‌تر شده و حل کردن آن سخت‌تر می‌شود.

۲- هرکدام زندگی جداگانه‌ای دارید
امروزه بسیاری از افراد به دلیل مشغله‌های کاری سرشان بسیار شلوغ است و بیشتر زمان خود را به کار خود اختصاص می‌دهند. متاسفانه در این شرایط ممکن است آنقدر گرفتار زندگی خود شوید که شریک زندگی خود را نادیده بگیرید. گاهی بسیاری از ازدواج‌ها به همین دلیل از هم پاشیده می‌شود زیرا کار و شغل به اولویت اول تبدیل شده و به مرور باعث جدا شدن زوج‌ها می‌شوند. با تلاش برای اختصاص دادن زمان به یکدیگر می‌توانید از وقوع این امر جلوگیری کنید.

۳- به ارتباطات عاطفی اهمیت نمی‌دهید
یکی از نکات مهم برای ازدواج موفق، رابطه جنسی است اما دقت داشته باشید که تنها رابطه جنسی مهم نیست بلکه ارتباط عاطفی نیز به اندازۀ ارتباط جنسی مهم است به ویژه برای زنان، اگر نیازهای عاطفی زنان برآورده نشود، نیازهای جنسی نیز کنار می‌روند. اگر نیازهای عاطفی شریک زندگی‌تان به مدت طولانی برطرف نشود، ممکن است وی در جای دیگری به دنبال آن باشد.

۴- به یکدیگر بی احترامی می‌کنید
بی احترامی مداوم حتی قوی‌ترین رابطه‌ها را نیز نابود خواهد کرد. به عنوان مثال اگر یکی از شما چشم چرانی کند و هیچ تلاشی برای احترام گذاشتن به شریک زندگی‌اش انجام ندهد، این وضعیت به آرامی می‌تواند رابطه زناشویی را از بین ببرد.

۵- حجم کار را تقسیم نمی‌کنید
یکی دیگر از عواملی که ممکن است به احساس نارضایتی و ازدواج ناموفق منجر شود بهره بردن از شریک زندگی‌تان است. بهتر است برای افزایش رضایت و تدوام خوشبختی خود، مسئولیت‌ها را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. در واقع کار تیمی و احترام متقابل به زوج‌ها کمک می‌کند تا از زندگی خود لذت ببرند.

۶- بیش از حد منتقد هستید
انتقاد دائم از شریک زندگی خود راهی سریع برای از بین بردن هرگونه احساس و عشق است، بهتر است سرزنش و انتقاد را با عشق و درک جایگزین کنید. وقتی به همه چیز انتقاد می‌کنید در واقع نقط ضعف خود را نشان می‌دهید بنابراین اگر همسرتان با ناراحتی جواب می‌دهد نباید تعجب کنید. برخی کارشناسان معتقدند خشن بودن و قضاوت کردن باعث ازدواج ناموفق می‌شود.

۷- شما یا شریک زندگی‌تان دارای یک اعتیاد یا بیماری روانی تشخیص داده نشده هستید
اعتیادهای درمان نشده و بیماری‌های روانی می‌توانند منجر به افزایش ناامیدی و همچنین یک شکاف تدریجی در ارتباطات شوند. یکی از دلایل مشکلات زناشویی اعتیاد به رابطه جنسی است، افسردگی و ADHD تشخیص داده نشده همچنین می‌توانند یک رابطه سالم و خوب را متوقف کنند. به همین دلیل اگر شما و شریک زندگی‌تان در برقراری ارتباط با مشکل اساسی روبرو هستید صحبت با یک متخصص بسیار مفید است.

۸- به رابطه جنسی اهمیت کمتری می‌دهید
بیشتر زوج‌ها از طریق رابطه جنسی، ارتباط برقرار می‌کنند، شارژ می‌شوند و ابراز علاقه می‌کنند. به همین دلیل هنگامی که رابطه جنسی رضایت بخش وجود نداشته باشد، مشکلات اساسی به وجود می‌آید.

۹- دچار مشکلات مالی هستید
پول یکی از قاتلین روابط  است. در حقیقت، ۷۰٪ از زوج‌های متاهل می‌گویند که هرگز متوجه بدهی همسرشان نشده‌اند. اگر به دنبال یک رابطه سالم و عاشقانه هستید سعی کنید مسائل مادی را به طور واضح بیان کرده و آن را حل کنید.

منبع: reasons marriage failed