بعد از خیانت چطور رفتار کنیم؟

خیانت موضوعی بسیار دردناک است و آسیب بزرگی را به پیکره زندگی زناشویی وارد می‌کند. وقتی کسی به شما و اعتماد شما خیانت کند صدمه می‌بینید. آیا به یک عضو خانواده، بهترین دوست‌تان، شریک عاشقانه‌تان یا همکارتان خیانت کرده‌اید؟ بهتر است بدانید بعد از خیانت چطور رفتار کنید و برای مقابله با نقض اعتماد، برخی اقدامات قاطعانه زیر را انجام دهید تا روند بهبودی رابطه شروع شده و احساس بهتری داشته باشید.

بعد از خیانت چطور رفتار کنیم؟

مراقبت از خود
وقتی به کسی خیانت کرده باشید ممکن است عصبانیت، اندوه و حقارت بر شما غلبه کند. نگه داشتن احساسات دردناک می‌تواند تأثیرات منفی بر سلامتی و روابط شما بگذارد. وقتی از خیانت چیزی یاد گرفتید وقت بگذارید تا احساسات خود را بدون قضاوت بنویسید. این به شما امکان می‌دهد بدون اینکه روی خودتان یا دیگران وقت بگذارید از طریق آن روی خودتان کار کنید. سعی کنید یک نامه بنویسید و احساسات خود را در آن نامه بیان کنید. همچنین می‌توانید یک نامه برای شخص یا افرادی بنویسید که به شما خیانت کرده‌اند، اما یک هفته قبل از تصمیم گیری برای ارسال آن صبر کنید. سرکوب احساسات دردناک می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند درد مزمن، کمبود خواب و حتی بیماری قلبی شود. برای خودتان وقت بگذارید. مقابله با خیانت دشوار است. اگر به شریک زندگی یا یکی از دوستانتان خیانت کرده‌اید، از آنها بخواهید به آنچه اتفاق افتاده است فکر نکنند و به شما فرصت دهند. اگر با شریکی زندگی می‌کنید که به شما خیانت کرده است، می‌توانید از آنها بخواهید جایی دیگر را پیدا کنند تا مدتی تنها باشید و با خود فکر کنید. اگر شخصی که به شما خیانت کرده است از شما فاصله دارد، از مکاتبات و نوشتن نامه فاصله بگیرید. وقتی برای صحبت آمادگی پیدا کردید به آنها بگویید که می‌خواهم با شما تماس بگیرم و با شما صحبت کنم. اگر احساس می‌کنید صحبت کردن مفید است یک تاریخ تعیین کنید. از رسانه‌های اجتماعی جدا شوید، از وب سایت‌ها فاصله بگیرید خصوصا شبکه‌هایی که اطلاعات ناخواسته در مورد افرادی می‌دهند که احساسات شما را آزار می‌دهند.

انتخاب بخشش
سعی کنید طرف خود را ببخشید. بخشش به معنای این نیست که شما عمل خیانت را فراموش کنید این بدان معناست که شما تصمیم می‌گیرید از احساس نارضایتی به سمت بخشش بروید. بخشش می‌تواند منجر به همدلی و شفقت کسانی شود که به شما خیانت کرده‌اند؛ همچنین می‌تواند به احساس آرامش شخصی بیشتر منجر شود. بخشش می‌تواند تأثیر مثبتی بر سلامت و رفاه شما بگذارد. بخشش خیانت می‌تواند فشار خون شما را کاهش دهد، همچنین سلامت قلب شما را بهبود بخشد و اضطراب و افسردگی را کاهش دهد. احساسات منفی را کنار بگذارید. به جای اینکه بر شخصی متمرکز شوید که به شما صدمه زده است به خود بگویید که نمی‌خواهم به خیانت اجازه دهم زندگی یا خوشبختی من را کنترل کند. وقتی فکر منفی به ذهن شما می‌رسد آن را سرکوب نکنید. درعوض به آن سلام کنید و به او بگویید که ذهن‌تان را ترک کند. وقتی برگشت دوباره آن را آزاد کنید. اگر در کنار گذاشتن احساسات منفی مشکل دارید، به روش مراقبت از خود بازگردید. برای کمک به آزادسازی افکار منفی خود، از یک کلاس مراقبه یا یوگا دیدن کنید.

بازسازی اعتماد
تجربه خود را از خیانت بیان کنید و درباره آن فکر کنید. هنگامی که احساسات خود را نامگذاری کردید، می‌توانید آنها را به فردی بیان کنید که به شما خیانت کرده است. تجربه خود را از خیانت بدون تلاش برای تأثیر در واکنش شخص یا افرادی که به شما خیانت کرده‌اند، بیان کنید. جملات خود را با “من” شروع کنید تا با “شما”. ابتدا نامه بنویسید، اگر فکر می‌کنید نوشتن احساسات، حال و هوای شما را بهتر می‌کند، می‌توانید آن را بنویسید و با صدای بلند بخوانید. اگر تصمیم گرفتید به برقراری روابط خود با شخصی که به شما خیانت کرده است ادامه دهید، لازم است بدانید که باید این مسئله را به صورت جدی حل و فصل کنید.

منبع: How to Deal With Betrayal