چگونه بفهمیم دوستمان دروغ می‌گوید؟

تحقیقات دکتر Leanne ten Brinke، روانشناس پزشکی در دانشکده بازرگانی هاس در دانشگاه کالیفرنیا و همکارانش نشان می‌دهد که غرایز ما برای قضاوت دروغگوها بسیار قوی عمل می‌کند اما ذهنِ آگاه ما گاهی اوقات ما را ناکام می‌گذارد. خوشبختانه علائمی وجود دارد که بوسیله آن‌ها می‌توانیم دروغگویی طرف مقابل خود را تشخیص دهیم.

دکتر لیلیان گلس (Lillian Glass) تحلیلگر رفتاری، متخصص زبان بدن و نویسنده “زبان بدن دروغگوها” می‌گوید: اگر در حال تلاش برای تشخیص دروغگویی طرف مقابل خود هستید ابتدا باید بفهمید که آن فرد به طور عادی چگونه رفتار می‌کند. برخی عادت‌ها مانند اشاره یا حرکت بیش از حد دست‌ها ممکن است جزئی از رفتارهای شخصی یک نفر باشد. به خاطر داشته باشید که این علائم تنها ممکن است شاخص‌های ناسازگاری باشند و اثبات قطعی دروغگویی فرد نیستند. با توجه به این موضوع، برخی از نشانه‌ها وجود دارند که بیانگر این هستند که شخص به شما دروغ می‌گوید:

۱. افرادی که دروغ می‌گویند تمایل دارند به سرعت موقعیت سر خود را تغییر دهند

هنگامی که از کسی مستقیماً سؤال می‌کنید و فرد ناگهان سر خود را حرکت می‌دهد ممکن است در مورد چیزی به شما دروغ بگوید. این اتفاق اغلب زمانی رخ می‌دهد که شخص هنوز به سؤال شما پاسخ نداده است.

۲. ممکن است تنفس آنها تغییر کند

گلاس می‌گوید: وقتی کسی به شما دروغ می‌گوید ممکن است نفس کشیدن او تند شود. این یک عمل بازتابی است و نشانه دروغگویی فرد است. وی افزود: وقتی تنفس آنها تغییر می‌کند، شانه‌های آنها بالا می‌رود و یا صدای آنها کم عمق می‌شود ممکن است نشانه‌هایی از دروغگویی فرد باشد. در اصل آنها به این دلیل نفس نفس می‌زنند که ضربان قلب و جریان خون آن‌ها تغییر می‌کند. بدن هر فردی هنگام عصبی بودن و احساس تنش این نوع تغییرات را تجربه می‌کند.

۳. آنها تمایل دارند که خیلی آرام بایستند

این دانش رایج است که افراد موقع عصبانیت بایستند، اما گلاس می‌گوید که شما باید مراقب افرادی باشید که اصلاً حرکت نمی‌کنند. او می‌گوید: این ممکن است نشانه‌ای از مبارزه اولیه باشد که خود را برای رویارویی احتمالی آماده می‌کند. وقتی صحبت می‌کنید و درگیر مکالمه عادی هستید طبیعی است که بدن خود را در حرکات ظریف، آرام و عمدتاً ناخودآگاه حرکت دهید بنابراین اگر یک موضع سفت و سخت را رعایت نمی‌کنید اغلب هشدار بزرگ مبنی بر خاموش بودن چیزی است.

۴. آنها ممکن است کلمات یا عبارات را تکرار کنند

به گفته وی این افراد ممکن است کلماتی را مدام تکرار کنند زیرا آنها در تلاشند شما و خودشان را با چیزی متقاعد کنند. آنها در تلاشند تا دروغ را در ذهن خود و شما تأیید کنند به عنوان مثال او ممکن است بگوید: “من… نکردم… نشد …” وی افزود که این تکرار همچنین راهی برای خرید وقت در تلاش برای جمع آوری افکارشان است.

۵. آنها ممکن است اطلاعات بسیار زیادی را ارائه دهند

هنگامی که شخصی به کار خود ادامه می‌دهد و اطلاعات زیادی را به شما می‌دهد (اطلاعاتی که درخواست نمی‌شود و به خصوص جزئیات زیادی دارد) احتمال بسیار بالایی وجود دارد که وی حقیقت را به شما نگوید. زیرا آنها امیدوارند که با تمام صحبت‌ها و آشکار بودن آنها دیگران آنها را باور کنند.

۶. آنها ممکن است دهان خود را بپوشانند

یکی از نشانه‌های دروغگویی افراد این است که وقتی نمی‌خواهند با یک مسئله برخورد کنند یا به یک سؤال پاسخ دهند به طور خودکار دست خود را روی دهان خود می‌گذارند. وقتی بزرگسالان دست خود را روی لب خود می‌گذارند این بدان معنی است که آنها همه چیز را آشکار نمی‌کنند و نمی‌خواهند حقیقت را بگویند؛ آنها به معنای واقعی کلمه ارتباطات را قطع می‌کنند.

۷. آنها تمایل دارند به طور غریزی قسمتهای آسیب پذیر بدن را بپوشانند

این ممکن است شامل مناطقی مانند گلو، قفسه سینه، سر یا شکم باشد. گلاس می‌گوید: من این وضعیت را اغلب در دادگاه مشاهده کرده‌ام که به عنوان مشاور و وکیل مشغول به کار هستم. می‌توانم بگویم وقتی کسی با متهم عصبانی برخورد کرده است متهم دست خود را جلوی گلو خود می‌گذارد.

۸. آنها تمایل دارند پاهای خود را تکان دهند

گلاس توضیح می‌دهد: تکان دادن پا به شما می‌گوید احتمالاً فرد ناراحت و عصبانی است؛ همچنین به شما نشان می‌دهد که او می‌خواهد اوضاع را ترک کند. این یکی از راه‌های مهم برای کشف دروغگویی است، تنها کافی است به پاهای آنها نگاه کنید زیرا پاهای او می‌تواند چیزهای زیادی به شما بگوید.

۹. ممکن است صحبت کردن برای آنها دشوار باشد

اگر تا به حال از بازجویی‌های ویدئویی از مظنون مقصر دیدن کرده باشید، اغلب مشاهده خواهید کرد که صحبت کردن برای او دشوار است و گاهی ممکن است دهان او خشک شود. علائم دیگری که باید مراقب آن باشید شامل گازگرفتگی ناگهانی لب است.

۱۰. آنها ممکن است بدون چشمک زدن به شما خیره شوند

وقتی افراد دروغ می‌گویند معمولا تماس چشمی را خراب می‌کنند یک دروغگو می‌تواند برای کنترل و دستکاری شما ارتباط چشمی را در پیش بگیرد. گلاس می‌گوید: وقتی مردم حقیقت را می‌گویند بیشتر اوقات چشمان خود را جابجا می‌کنند و حتی ممکن است هرازگاهی دور باشند اما دروغگوها برای ایجاد ارعاب و کنترل از یک نگاه سرد و ثابت استفاده می‌کنند.

۱۱. آنها تمایل زیادی به اشاره دارند

گلاس می‌گوید: هنگامی که یک دروغگو حالت عصبی یا دفاعی پیدا می‌کند ممکن است از حرکات اشاره یا حرکات تهاجمی استفاده کند.

منبع: signs someone might be lying to you