چگونه سرعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که زمان یک آزمون بزرگ را فراموش کرده باشید یا در زندگی آنقدر سرتان شلوغ باشد که زمان کافی برای مطالعه کردن نداشته باشید. نگران نباشید! شما می‌توانید با یادگیری چند نکته ساده و انجام برخی مراحل کارآمد سرعت مطالعه خود را افزایش دهید. همچنین می‌توانید حافظه خود را بهبود ببخشید و راحت‌تر بتوانید چیزها را به خاطر بسپارید. در نتیجه در حفظ بسیاری از مطالب زمان کمتری لازم خواهید داشت!

۱- سرعت خواندن خود را بهبود ببخشید

در هر پاراگراف بر اولین و آخرین جملات متمرکز شوید. جمله اول باید شما را با موضوع پاراگراف آشنا کند و جمله آخر باید ایده را بیان کند و شما را برای انتقال به پاراگراف بعدی آماده کند. با تمرکز روی این بخش‌ها می‌توانید نکته اصلی نویسنده را به سرعت درک کنید. بعد از اینکه مشخص کردید که کدام پاراگراف برای خواندن ضروری است به عقب برگردید و پاراگراف‌ها را مرور کنید. به دنبال کلمات کلیدی و عباراتی باشید که مربوط به نکته اصلی باشند. گزینه دیگر این است که بعد از اتمام خواندن به کلیه پاراگراف‌ها برگردید و فقط اولین و آخرین جملات پاراگراف را بخوانید.

۲- به نکات کلیدی توجه داشته باشید

در صورت استفاده از حواشی کتاب می‌توانید یادداشت‌ها را سریع‌تر بنویسید. به سادگی یک فلش بکشید و تا جایی که می‌توانید درباره موضوع پاراگراف یادداشت‌های مختصر بنویسید. البته شما زمانی این کار را انجام می‌دهید که کتاب مال شما باشد و حتما از مداد استفاده کنید.

۳- کلمات کوچک را نادیده بگیرید

وقتی سریع می‌خوانید کلمات کوچک مانند تا، و، آن و… را رد کنید. مغز شما در صورت لزوم به طور خودکار این کلمات را پر می‌کند. برای خواندن آنها نیازی به وقت اضافی ندارید. اگر در حال خواندن ادبیات هستید ممکن است برخی از جزئیات ظریف مقاله را هنگام خواندن، سریع بخوانید. هنوز هم می‌توانید از این رویکرد استفاده کنید و بعداً به عقب برگردید و کتاب را برای لذت بردن بخوانید.

۴- از ابزارهایی که توسط نویسنده تهیه شده استفاده کنید

بسیاری از کتاب‌های درسی شامل ویژگی‌هایی هستند که به طور خاص برای کمک به شما در مطالعه طراحی شده‌اند. ممکن است در فصل مورد نظر لیستی از اصطلاحات کلیدی، گاهشناسی موضوع یا نمودارهایی از داده‌ها باشند که اطلاعات اساسی را به وضوح نشان می‌دهند. این ابزارها به شما در درک سریع نقاط کلیدی کمک می‌کنند پس سعی کنید از آنها استفاده کنید. اگر از کتاب درسی استفاده می‌کنید روی هر اصطلاح کلیدی تمرکز کنید و آن را با قلم پررنگ کنید یا زیر آن خط بکشید. همچنین می‌توانید قبل از شروع مطالعه، در انتهای فصل به جستجوی اصطلاحات کلیدی یا مفاهیم مهم ذکر شده بپردازید.

۵- درست بنشینید

هنگام شل شدن بدن، بدن مجبور است بیشتر نفس بکشد و انرژی بیشتری مصرف کند. هنگام خواندن از وضعیت خوبی استفاده کنید تا تمام انرژی شما سریع‌تر به سمت خواندن برود. هرگز سعی نکنید که دراز بکشید زیرا این وضعیت می‌تواند شما را به خواب ببرد!

منبع: study fast