چگونه با یک همسر ناسازگار برخورد کنیم؟

روابط در حال پیشرفت هستند و برای دستیابی به پتانسیل کامل به چند دوره اصلاح نیاز دارند. اگر شما و همسرتان در روابط خود دچار خشم، ارتباطات ضعیف یا عدم توانایی در سازش هستید، می‌توانید وضعیت خود را بهبود ببخشید. توسعه ابزارهای ارتباطی صریح و صادقانه، یادگیری مذاکره و انجام تعهد شما را به مسیر سعادت بازمی‌گرداند.

۱- آنچه را که می‌خواهید بگویید آماده کنید
نگرانی‌های خود را یادداشت کنید تا بتوانید آنها را با همسر خود در میان بگذارید. این به شناسایی رفتارها، احساسات و راه حل‌های خاص کمک می‌کند. اگر فکر می‌کنید مشکلی وجود دارد یک راه حل ممکن را هم درج کنید. افکار خود را یادداشت کنید. بیرون آوردن همه اینها روی کاغذ مفید خواهد بود. نوشتن افکار، خود درمانی است که به سازماندهی احساسات شما کمک می‌کند و باعث کاهش استرس می‌شود. تمرین کنید که نگرانی‌های خود را با صدای بلند بیان کنید. نگران ایده آل بودن نباشید. هنگامی که با کسی صحبت می‌کنید مراقب باشید که با افکار منفی خود شما را تحت تاثیر قرار ندهد.

۲- زمان خوبی را برای صحبت کردن انتخاب کنید
از مکالمه‌های صبح و زود هنگام خودداری کنید زیرا ممکن است شما یا همسرتان را ناراحت کند. هنگامی که از محل کار به خانه می‌روید بلافاصله صحبت نکنید. آرامش خود را حفظ کنید و مشکلات را حل و فصل کنید. اگر احساسات و نگرش منفی دارید با همسرتان صحبت نکنید. زمانی صحبت خود را آغاز کنید که بیشترین نتیجه مثبت را داشته باشد. گاهی صحبت در اماکن عمومی ممکن است مفید باشد زیرا ممکن است فرد از ترس خجالت کمتر ناراحت و عصبانی شود. تا آنجا که می‌توانید بسیاری از موارد مثبت را تراز کنید و زمینه را برای ایجاد ارتباط مثبت فراهم کنید. همچنین برای صحبت کردن می‌توانید به جایی بروید که هر دو از آن لذت ببرید یا اینکه می‌توانید در خانه بمانید و یک شام عالی بخورید.

۳- در حین صحبت کردن یک نگرش مثبت را حفظ کنید
برای یافتن راه حل، خوش بینی خود را در مورد همکاری با یکدیگر ابراز کنید، این شانس شما برای ایجاد ارتباط قوی را افزایش می‌دهد. به همسرتان اجازه ندهید که شما را از داشتن یک گفتگوی خوب و حل مسئله منع کند. شما در یک مأموریت قرار دارید که گفتگو کنید و به آنچه مهم است توجه کنید: برای بهتر شدن، تغییرات اساسی را اعمال کنید. با گفتن مطلبی مانند “من واقعاً از کارهایی که برای من انجام می‌دهید قدردانی می‌کنم” یا “من واقعاً می‌خواهم که شما خوشحال باشید” به موضوع مثبت نزدیک شوید. اگر اولین پاسخ وی منفی است سعی کنید صحبت کردن او را متوقف کنید و بگویید من می‌خواهم به صورت صلح آمیز در مورد این مسئله صحبت کنم زیرا نگران این موضوع هستم و اگر ما به تغییر چیزی نیاز داریم باید به یکدیگر گوش فرا دهیم. اگر او نمی‌تواند بدون عصبانیت یا پرخاشگری به شما پاسخ دهد پس به سادگی بگویید “شاید ما بعداً در مورد این موضوع صحبت کنیم.” خودتان را به خطر نیندازید. برای رسیدن به یک مکان امن آنچه را می‌توانید انجام دهید. او ممکن است نگرانی واقعی خود را به شما نشان دهد. این فرصتی برای شماست که به او بگویید در مورد انتقاد چه احساسی دارد. به او بگویید که او را دوست دارید و از او حمایت می‌کنید.

۴- علت شکایت همسرتان را کشف کنید
اگر همسرتان در اکثر موارد از زندگی شکایت یا انتقاد می‌کند ممکن است به دلیل اتفاقاتی باشد که در اوایل زندگی برای او رخ داده است. ممکن است یک اتفاق یا یک فاجعه در زندگی او رخ داده باشد که باعث اینگونه رفتار می‌شود. ممکن است متوجه شوید که او از کار خود یا از مسئله‌ای ناراضی است که هیچ ارتباطی با شما ندارد. اگر فکر می‌کند زندگی وی به دلیل این چیزها بد است ممکن است آن را به شما منتقل کند. عدم اطمینان در مورد عملکرد شغلی، استقلال مالی و عملکرد بدنی همه می‌تواند به شکایت و منفی بودن مداوم او کمک کند. گاهی ممکن است افسردگی ریشه مشکل باشد و بر این اساس باید برطرف شود. او ممکن است احساس کند جهان علیه او است و شما بخشی از آن هستید. شما باید خود را از آن انجمن جدا کنید و به او اطمینان دهید که طرف او و پشتیبان او هستید و در همه شرایط حمایتش می‌کنید.

۵- صادق باشید
با گفتن حقیقت خودتان را در کمال آرامش قرار دهید، این بدان معنا نیست که به احساسات خود صدمه بزنید. از کلمات خود با دقت استفاده کنید و به خاطر داشته باشید که می‌خواهید مشکل را حل کنید تا ارتباط شما بهبود پیدا کند.

۶- احترام بگذارید و در عوض احترام هم بخواهید
احترام در صورتی کسب می‌شود که با احترام رفتار کنید. اگر احساس می‌کنید به یکدیگر احترام نمی‌گذارید به همسرتان بگویید “من می‌خواهم که به یکدیگر احترام بگذاریم”. من حاضر هستم این کار را بکنم شما هم همین کار را بکنید.

۷- شجاعت لازم است تا آسیب پذیر نباشید
ممکن است ترس از صدمه دیدن داشته باشید، اما این یک ریسک است که ارزش استفاده از آن را دارد. هنگامی که مسائل را به صورت شفاف بیان می‌کنید آسان‌تر می‌توانید با مشکلات برخورد کنید.

منبع: Difficult Spouse