در توافق نامه ازدواج چه مسائلی بررسی می‌شود؟

توافق نامه ازدواج که بعضاً به عنوان توافق نامه پیشگیری نیز شناخته شده است، پیمانی است که توسط دو شخص منعقد می‌شود که قصد ازدواج دارند یا قبلاً ازدواج کرده‌اند. این موافقت نامه تعهدات مالی هر دو طرف را تشریح می‌کند و شامل طرحی برای تقسیم دارایی‌ها و بدهی‌های زوج در صورت پایان یافتن ازدواج است. موافقت‌نامه‌های ازدواج اغلب برای افرادی ضروری است که مقدار زیادی دارایی دارند. توافق نامه ازدواج در بسیاری از شرایط مختلف مانند موارد زیر قابل استفاده است.

یک زن و شوهر وقتی طلاق می‌گیرند توافق نامه ازدواج ندارند و دادگاه‌ها باید تصمیم بگیرند که چگونه ملک را بین دو نفر تقسیم کنند. با ایجاد یک توافق نامه ازدواج، به جای هدایت پیش فرض از قوانین استانی یا سرزمینی از قوانینی استفاده می‌شود که طرفین با آن توافق دارند. یک توافق نامه ازدواج مانند هر قرارداد می‌تواند در دادگاه به چالش کشیده شود، اما یک توافق نامه ازدواج، این پیش فرض اولیه را ایجاد می‌کند که طرفین با مطالب آن موافقت کرده و می‌خواهند از آن دسته از دستورالعمل‌هایی پیروی کنند که در مورد آنها توافق کرده‌اند. یک توافق نامه ازدواج کامل و موفق می‌تواند به طور چشمگیری دادخواست طلاق را تسریع کند.

نحوه استفاده از سند توافق نامه ازدواج

برای تکمیل یک توافق نامه ازدواج طرفین باید با هم همکاری کنند تا دارایی‌های خود را به یکدیگر اعلام کنند، سپس تصمیم بگیرند که چگونه می‌خواهند تعهدات مالی خود را تقسیم کنند و در صورت خاتمه ازدواج توافق نامه ازدواج چگونه انجام شود. توافق نامه ازدواج چندین بخش عمده را به شرح زیر شامل می‌شود:

۱- دارایی‌ها و بدهی‌ها: این توافق نامه به طرفین اجازه می‌دهد که هر گونه دارایی یا بدهی بدست آمده از ازدواج را تقسیم کنند. عدم افشای هر یک از طرفین از کلیه دارایی‌ها و اطلاعات مالی به طرف دیگر ممکن است باعث بی‌اعتبار بودن توافق نامه شود؛ بنابراین مهم است که هر دو طرف کلیه دارایی‌ها و اطلاعات مالی خود را آشکار کنند. تمام این اطلاعات باید به طور جداگانه در توافق نامه نوشته شده و به توافق نامه ضمیمه شود.

۲- املاک: طرفین می‌توانند مشخص کنند که در هر صورت اموال مشترک در معرض تقسیم قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال زوج‌ها معمولاً تصمیم می‌گیرند که املاکی که قبل از ازدواج به طور جداگانه به دست آورده‌اند باید اموال جداگانه‌ای باقی بمانند که پس از ازدواج تقسیم نشود. اهمیت این مسئله زمانی بیشتر می‌شود که هریک از طرفین دارایی‌ها را به ارث برده یا از قبل داشته باشند.

۳- خانه زناشویی: اگر طرفین قصد دارند خانه‌ای در اختیار داشته باشند یا قصد دارند بعد از ازدواج خانه‌ای را با هم خریداری کنند این بخش از توافق نامه به آنها امکان می‌دهد موارد مرتبط با خانه زناشویی، مانند پرداخت هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری خانه را تشریح کنند. محل زندگی زناشویی و مسئولیت هزینه‌های مشترک زندگی به توافق‌هایی نیاز دارد که بتوانند امور مالی خود را با هم اداره کنند، خواه حساب‌های بانکی را به صورت جداگانه حفظ کنند یا اینکه حساب بانکی مشترکی داشته باشند؛ در هر صورت باید صورت حساب‌های خود را پرداخت کنند.

۴- فرزندان: اگر هر یک از طرفین از ازدواج قبلی خود دارای فرزند باشد، می‌توانند این موضوع را مشخص کنند. این بخش از توافق نامه به طرفین اجازه می‌دهد که آیا قصد دارند خانه‌ای برای آن‌ها فراهم کنند و حمایت معقول و منطقی برای فرزندان داشته باشند یا خیر.

۵- حمایت از همسران: این توافق نامه به طرفین اجازه می‌دهد تا تشریح کنند که در صورت طلاق در آینده به طرف دیگر کمک خواهد کرد یا نه. حمایت همسران عموما به همسرانی پرداخت می‌شود که در طول ازدواج درآمد کمتری داشته باشد. اگر طرفین از قبل بدانند که یکی از آنها مشغول به کار نیست یا درآمد قابل توجهی ندارد می‌تواند مبلغی برای حمایت از همسران مذاکره کند.

در مواقع زیر باید طرفین بسیار مراقب باشند؛ زیرا توافق زناشویی نامعتبر شمرده می‌شود:

    • عدم افشای هر یک از طرفین از کلیه دارایی‌ها و اطلاعات مالی به طرف مقابل
    • شواهد کلاهبرداری
    • شواهدی از فشار یا ناعادلانه بودن
    • امضای غیر ارادی

طرفین باید تمام تلاش خود را برای تکمیل توافق نامه قبل از ازدواج انجام دهند. علاوه بر این هر دو باید زمان معقول و منطقی را برای بررسی توافق نامه ازدواج در نظر بگیرند. پس از اتمام توافقنامه طرفین می‌توانند رای مشاوره حقوقی را بدست آورند. طرفین نیازی به تکمیل توافقنامه خود در همه جا ندارند، با این حال نسخه‌های امضا شده از سند باید در یک مکان امن مانند صندوق امانات یا نزد وکیل نگهداری شود. اگر شرایط تغییر کند مانند اینکه یکی از طرفین شغل خود را از دست بدهد و دیگر نتواند تعهدات مالی را مطابق آنچه در توافق نامه ازدواج به تفصیل آمده است تحقق بخشد یا طرفین تصمیم بگیرند که می‌خواهند ترتیبات جدیدی بسازند نیازی به نوشتن یک سند کاملاً جدید نیست. با استفاده از اصلاحیه یک سند توافق نامه، طرفین می‌توانند به راحتی قسمت‌هایی از توافق نامه را اضافه یا حذف کنند.

منبع: marriage agreement