۸ نکته سریع برای آمادگی و موفقیت در آزمون

همیشه فعالیت‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند به صورت جداگانه در بهبود تجربه شخصی شما مفید باشد. بدین ترتیب دستورالعمل‌های معدودی وجود دارد تا شما در امتحانات خود موفق باشید. چند مورد از این راهکارها به شما پیشنهاد شده است.

۱- زمان کافی را برای مطالعه اختصاص دهید

برای مطالعه برنامه‌ای داشته باشید که متناسب با روش تحصیل شما باشد و چیزی را برای آخرین لحظه نگذارید. در حالی که به نظر می‌رسد برخی دانش آموزان در آخرین لحظۀ امتحان، یادگیری‌شان اوج می‌گیرد، اغلب این ویژگی روش خوبی برای آمادگی آزمون نیست. یادداشت کنید که چند امتحان دارید، چند صفحه برای یادگیری و روزهای باقی مانده دارید، پس از آن مطالعه خود را بر این اساس سازماندهی کنید.

۲- اطمینان حاصل کنید که فضای مطالعۀ شما سازمان یافته است

اطمینان حاصل کنید که فضای کافی در میز کار خود دارید تا کتاب‌های درسی و یادداشت‌های خود را در آنجا قرار دهید. اطمینان از اینکه اتاق به اندازه کافی روشن است و صندلی شما به اندازه کافی مناسب است. به جزئیاتی توجه کنید که می‌تواند شما را منحرف کرده و از فضای مطالعه دور کند. اطمینان حاصل کنید که در فضای مطالعه خود احساس راحتی می‌کنید و قادر به تمرکز کردن هستید. برای برخی از افراد، این ممکن است به معنای سکوت کامل باشد، در حالی که برای برخی دیگر گوش دادن به موسیقی کمک می‌کند. برخی از ما برای تمرکز نیاز به نظم کاملی داریم، در حالی که برخی دیگر دوست دارند در یک فضای پرتلاطم تحصیل کنند. اطمینان حاصل کنید که فضای مطالعه شما دوستانه، مناسب و کاملا دلپذیر است و می‌توانید کاملاً متمرکز شوید.

۳- امتحانات و تست‌های قدیمی را مرور کنید

یکی از موثرترین راه‌های آماده سازی برای امتحانات، مرور نسخه قدیمی و امتحانات قبلی است. همچنین، یک تست قدیمی به شما کمک می‌کند تا فرم و فرمول سؤالات را ببینید، همچنین برای شما خوب خواهد بود که بدانید چه سوالات و تست‌هایی مهم است.

۴- پاسخ‌های خود را برای دیگران توضیح دهید

به کمک خانواده و دوستان می‌توانید در امتحان خود موفق شوید. استدلال خود را برای آنها توضیح دهید که چرا به یک سوال خاص به روشی خاص پاسخ داده‌اید.

۵- به خودتان استراحت دهید

برای اینکه مغز بتواند تمرکز خود را بازیابد باید استراحت کنید. بهترین روش برای مطالعه ساعت‌های طولانی درس خواندن نیست زیرا حفظ طولانی مدت دانش تقریباً غیرممکن است. مهمترین بخش مطالعه، ایجاد روال متناسب با سبک مطالعه شماست.

۶- میان وعده‌های غذایی سالم برای مغز بسیار مفید است

هنگام مطالعه، باید غذای سالم بخورید. بدن و مغز خود را با انتخاب مواد غذایی طبیعی تازه و ویتامین‌های غنی حفظ کنید (موادی که برای شما مفید است و باعث بهبود و تقویت حافظه می شود).

۷- خود را برای امتحانات آماده کنید

تمام قوانین و الزامات مربوط به امتحانات را بررسی کنید. مسیر و زمان ممکن را برای رسیدن به مقصد خود برنامه ریزی کنید، سعی کنید با برنامه ریزی درست بر اضطراب غلبه کنید.

۸- مقدار زیادی آب بنوشید

توصیه می‌شود هنگام مطالعه برای امتحانات و حتی هنگام امتحانات آب بنوشید. آبرسانی امری حیاتی است و به روحیه مثبت شما می‌افزاید.

منبع: Success in the exam