ازدواج موفق از نظر روانشناسی

وقتی هیجان و خوشحالی قبل از عروسی را تجربه می‌کنید، ممکن است این شادی به اندازه‌ای باشد که پس از آن هرگز آن را تجربه نکنید. اما زندگی مشترک شما با شخص دیگر می‌تواند یک چالش باشد، به خصوص اگر تجربه زیادی در رابطه ندارید. ازدواج‌ها به تعهد و عشق می‌پردازند، اما برای موفقیت در ازدواج باید به یکدیگر احترام بگذارید. ازدواج مبتنی بر عشق و احترام ازدواج موفقی می‌شود، ازدواجی که هر دو نفر باید وظیفه خود را انجام دهند. در زیر چند کلید و نکته مهم برای موفقیت در ازدواج به شما پیشنهاد می‌شود.

ارتباط واضح و درستی برقرار کنید

صحبت با همسر یکی از بهترین راه‌ها برای سالم نگه داشتن ازدواج و موفقیت در ازدواج است. نسبت به آنچه احساس می‌کنید صادق باشید، اما هنگام برقراری ارتباط مهربان و محترم باشید. بخشی از ارتباطات موفق، شنونده خوب بودن است و  فهمیدن درست آنچه همسرتان از شما می‌خواهد و اینکه به چه چیزی احتیاج دارد. در بیشتر مواقع خطوط ارتباطات را با صحبت کردن باز نگه دارید. افکار و احساسات خود را با یکدیگر در میان بگذارید.

به همسرتان بگویید که از داشتن او در زندگی سپاسگزار هستید

از روابط، خانواده و زندگی خود  قدردانی کنید. وقتی شریک زندگی‌تان شام می‌خورد، به بچه‌ها در انجام تکالیف مدرسه کمک می‌کند، در کارهای خانه به شما کمک می‌کند و یا خرید مواد غذایی را انجام می‌دهد که ممکن است هر شب چند دقیقه بیشتر طول نکشد اما از همسرتان تشکر و قدردانی کنید.

به عنوان یک زن و شوهر برای یکدیگر وقت خود بگذرانید

با کار و مسئولیت‌های خانوادگی می‌توان به راحتی فاکتور عاشقانه را از دست داد. تاریخ‌های ویژه‌ای را برنامه ریزی کنید که بیرون بروید و در خانه نمانید. اگر فرزند دارید، هنگام استراحت و خواب کودک به صحبت کردن با شرکت زندگی‌تان بپردازید.

برای برخی زمان‌های شخصی برنامه ریزی کنید

هر کس برای شارژ کردن، فکر کردن و لذت بردن از علاقه‌های شخصی به زمان نیاز دارد. این زمان غالباً هنگام ازدواج از دست می‌رود، به خصوص اگر بچه‌دار شوید. با دوستان خود بیرون بروید، کلاس بروید یا کار داوطلبانه انجام دهید. بعد از گذشت زمان هنگامی که با همسر خود به عقب برگشتید و زندگی‌تان را مرور کردید، از یکدیگر قدردانی خواهید کرد.

درک کنید که مخالف بودن اشکالی ندارد

شما با همه چیز موافقت نخواهید کرد، اما مهم است که در هنگام اختلاف نظر منصف باشید و به دیدگاه همسرتان احترام بگذارید. سعی کنید عصبانی نشوید و اجازه ندهید خیلی ناامید شوید. قدم بزنید و در صورت لزوم وقتی آرام شدید دوباره مسئله را مطرح کنید و در مورد مشکلاتتان سازش کنید.

اعتماد ایجاد کنید

روانشناس و محقق ازدواج، جان گوتمن بیان می‌کند که انتقاد، تحقیر و توهین، تهدیدهای جدی برای یک ازدواج است. هرچه یک زوج درگیر این فعالیت‌های مخرب باشند، احتمال طلاق بیشتر می‌شود. چندین دهه تحقیق و همکاری با زوجین نشان داده است که همسرانی که در هر شرایطی کنار هم هستند و می‌دانند که چگونه بدون خصمانه بودن زندگی کنند و مسئولیت اقدامات خود را به عهده بگیرند در زندگی موفق‌تر عمل می‌کنند و حتی اعتمادشان به یکدیگر بیشتر است.

یاد بگیرید که ببخشید

هرکسی اشتباه می‌کند. همسر شما ممکن است احساسات شما را آزار دهد یا کاری انجام دهد که باعث ناراحتی شما شود و  شما را عصبانی و حتی خشمگین کند. اما مهم است که با احساسات خود کنار بیایید، آنها را رها کنید و حرکت کنید. گذشته را پرورش ندهید. یادتان باشد که نسبت به همسر، خانواده و زندگی که در کنار هم ساخته‌اید متعهد باشید. از نظر عاطفی از یکدیگر پشتیبانی کنید. شما، همسرتان و روابط شما ممکن است با گذشت زمان رشد کرده و تغییر کند این ایده‌ها می‌توانند به ازدواج شما در طی سالها کمک کند.

منبع: successful marriage