برای افزایش اعتماد به نفس چه کارهایی انجام دهیم؟

همه افراد می‌دانند که اعتماد به نفس چه فایده‌ای برایشان دارد، بنابراین می‌خواهند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. برخی افراد اعتماد به نفس ندارند این افراد برای افزایش اعتماد به نفس چه کارهایی باید انجام دهند؟ اعتماد به نفس مزایای بسیاری دارد. اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند عملکرد بهتری داشته باشید و در کارهای خود مورد توجه و قدردانی قرار بگیرید؛ همچنین باعث پیشرفت شما می‌شود و توجه شما را به جنس مخالف جلب می‌کند. به عبارت ساده به شما کمک می‌کند آنچه را می‌خواهید در زندگی بدست آورید. از طرف دیگر، کمرویی و عدم اعتماد به نفس می‌تواند تلاش‌های شما را بی‌نتیجه و ناکام بگذارد و شما را از به دست آوردن آنچه می‌خواهید (و آنچه شما سزاوار آن هستید) باز دارد.

به همین دلیل تصمیم گرفتم یک متن و مقاله‌ای را برای ساختن اعتماد به نفس به شما اختصاص دهم.

اعتماد به نفس چیزی نیست که در کوتاه مدت ایجاد شود. اعتماد به نفس باید در طول زمان و به مرور ایجاد شود تا برایتان تبدیل به یک عادت شود. برای عادت‌های جدید به وقت و انرژی نیاز دارید. وقتی اعتماد به نفس برایتان تبدیل به یک عادت شد دیگر تحت کنترل شماست و به شما وابسته می‌شود.

۱- از عبارات و جملات مثبت استفاده کنید

تمرین عبارات و جملات مثبت باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. برای احساس اعتماد به نفس بیشتر، می‌توانید از جملات مثبت استفاده کنید. عبارات مثبتی که به منظور برنامه ریزی مجدد ذهن شما به کار گرفته می‌شود. جمله‌هایی از قبیل: “من شایسته هستم”، “من یک رهبر عالی هستم”، “همه مرا دوست دارند” و غیره. چند روش برای انجام آن وجود دارد می‌توانید مانترا –کلمات و آواهای–خود را بنویسید و هر روز صبح (یا هر عصر قبل از رختخواب) تکرار کنید. می‌توانید جملات مثبت را روی یک کاغذ بنویسید و آن را در جایی قرار دهید که همیشه آن را مشاهده کنید (آن را روی دیوار یا یخچال بچسبانید)، همچنین می‌توانید جملات خود را بر روی یک آینه بنویسید. این همان کاری است که من انجام می‌دهم هر روز صبح که آماده می‌شوم چاره‌ای جز نگاه کردن به آن ندارم.

۲- به عنوان یک شخص با اعتماد به نفس عمل کنید

وقتی افراد نسبت به دیگران با اعتماد به نفس عمل می‌کنند، در واقع خود احساس اعتماد به نفس بیشتری می‌کنند. این یکی از شگفت‌انگیزترین قوانین در زندگی ماست. اگر می‌خواهید چیزی داشته باشید، طوری عمل کنید که گویی قبلاً آن را دارید. روشی که ذهن ما دارد این است که هرچه یک ایده آشناتر باشد، حقیقی‌تر به نظر می‌رسد. چگونه ایده را بشناسیم؟ با تکرار آن! هرچه کاری را بیشتر انجام دهید، چیزی را بیشتر بگویید، به آن بیشتر اعتقاد خواهید داشت. اگر می‌خواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، مانند کسی رفتار کنید که قبلاً اعتماد به نفس داشته است. ممکن است در ابتدا این احساس خنده‌دار باشد اما اجازه ندهید که این حس شما را متوقف کند. این یک روند است و به زودی متوجه خواهید شد که این رفتار چقدر طبیعی و واقعی خواهد شد.

۳- لباس مرتب بپوشید

پوشیدن کت و شلوار به شما کمک می‌کند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. اگر تاکنون فاقد اعتماد به نفس بوده‌اید، ساده‌ترین راه برای تقویت آن پوشیدن لباس مرتب است. لباس مرتب و یونیفرم یک نماد بین المللی از وضعیت است، بنابراین مهم نیست که در کدام کشور هستید، همیشه می‌توانید آن را بپوشید. چیزهایی مانند کت و شلوار، پیراهن، کفش زیبا و لوازم جانبی، همه آنها به اعتماد به نفس شما می‌افزایند.

۴- با صدای بلند صحبت کنید

بلند صحبت کردن باعث می‌شود شما مانند یک رهبر به نظر برسید. نحوه صحبت کردن و تن صدای شما به طور مستقیم با اعتماد به نفس شما ارتباط دارد. افراد خجالتی تمایل دارند با صدای آرام صحبت کنند. شما احتمالاً خودتان در جلسات متوجه شده‌اید که وقتی فردی با صدای بلند صحبت می‌کند اعتماد به نفس بیشتری دارد. گاهی اوقات ممکن است افراد فکر کنند که این نشانه تکبر و غرور است به آنچه دیگران فکر می‌کنند اهمیتی ندهید. کسانی هستند که زیاد صحبت نمی‌کنند، حتی وقتی از آنها سؤال شود، آنها به گونه‌ای صحبت می‌کنند که مردم نمی‌توانند صدای آنها را بشوند. دفعه دیگر که در جلسه‌ای صحبت می‌کنید، صدای خود را بلند کنید؛ خواهید دید که چه تأثیری در اعتماد به نفس شما دارد.

۵- در ردیف جلو بنشینید

نشستن در ردیف اول شما را در معرض توجه قرار می‌دهد. بگذارید از شما چیزی بپرسم. چه کسی معمولاً در ردیف اول کلیه جلسات رسمی شرکت در ردیف جلو می‌نشیند؟ چه کسی در ردیف اول نمایش قرار دارد؟ پاسخ روشن است، مهمترین افراد. با نشستن در ردیف اول خود را در بین این افراد قرار دهید. شما به دیگران این سیگنال را می‌دهید که شما یکی از مهمترین افراد هستید و به همین ترتیب با شما مطابقت دارند. شما خود را در معرض توجه قرار می‌دهید.

۶- از آنچه که قبلاً به دست آورده‌اید قدردانی کنید

اگر در زندگی خود موفقیت‌هایی را مشاهده نمی‌کنید، احتمالاً اعتماد به نفس شما پایین است. چگونه می‌توانید باور کنید که آدم موفقی هستید؟ مهم نیست که الان کجا هستید، من می‌توانم به شما تضمین کنم که خیلی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید به دست آورده‌اید. ما تمایل داریم که به آینده نگاه کنیم و همیشه خودمان را با آن نسخه بهتر از خود مقایسه کنیم یا اینکه برای رسیدن به اهداف خود باید اینگونه باشیم. شما به آینده نگاه می‌کنید که دارای پول زیاد، خانواده شاد و خانه‌ای زیبا هستید. سپس به عقب نگاه می‌کنید و دچار افسردگی می‌شوید و احساس می‌کنید موفق نبوده‌اید و احساس ناراحتی می‌کنید. با این حال، اغلب فراموش می‌کنیم که تا چه حد به موفقیت رسیده‌ایم و چقدر قبلاً موفق بوده‌ایم. ما به ندرت به گذشته نگاه می‌کنیم و می‌بینیم که در گذشته چه چیزهایی بدست آورده‌ایم.

۷- مراقب خود باشید

زیبایی به شما کمک می‌کند اعتماد به نفس داشته باشید. اغلب عدم اعتماد به نفس ما از این واقعیت ناشی می‌شود که احساس خوبی در بدن خود نداریم. ما چند کیلو اضافه وزن داریم؟ به نحوه لباس پوشیدنمان اهمیتی نمی‌دهیم. مدل موی ما خارج از مد است. از پوست و موهایمان مراقبت نمی‌کنیم. خودتان را با مدل‌ها و افراد مشهور مقایسه کنید. آنها احساس زیبایی دارند، احساس سکسی و جذاب بودن می‌کنند. این باعث افزایش اعتماد به نفس آنها می‌شود! همین کار را برای خودتان انجام دهید. بروی یک مدل موی خوب مانیکور کنید. لباس پوشیدن خود را اصلاح کنید.

۸- نقاط قوت خود را بکار بگیرید

برای ایجاد اعتماد به نفس از قدرت خود استفاده کنید. اگر به کمبودهای خود توجه کنید، دیر یا زود اعتماد به نفس خود را از دست خواهید داد. بالاخره، اگر خیلی چیزهای بد وجود داشته باشد اشتباهات بسیاری را مرتکب می‌شوید اما چیزهای خوبی هم وجود دارد و کارهای خوب هم انجام خواهید داد. به جای اینکه به این فکر کنید که در انجام کاری ضعف دارید روی آن کار کنید، نقاط قوت خود را در تقویت کنید. شما ممکن است در صحبت‌های عمومی بسیار جذاب باشید یا یک آشپز بزرگ یا یک تاجر بسیار با استعداد باشید. به همه زمینه‌ها وجنبه‌های زندگی خود نگاه کنید. این به شما کمک می‌کند که بدانید چقدر خوب هستید و به افزایش اعتماد به نفس خود بپردازید.

۹- تعاریف را بپذیرید

یاد بگیرید که تعریف کردن را بپذیرید. تصور کنید کسی به شما بگوید، شما بسیار زیبا به نظر می‌رسید. چه پاسخی می‌دهید؟ “اوه، آن لباس قدیمی است.” یا “اوه، من واقعاً امروز احساس خستگی کردم” برای شما آشنا است؟ وقتی کسی به تعریف شما می‌پردازد، معمولاً چه می‌گویید؟ ما به ندرت تعاریف را می‌پذیریم. ما به ندرت می‌گوییم “متشکرم”. اما در مورد آن فکر کنید. اگر کسی زمان لازم را برای گفتن چیز خوب داشته باشد، به این دلیل است که آنها فکر می‌کنند. چرا نمی‌توانید فقط یک کلمه خوب را بپذیرید؟ چرا وسوسه می‌شوید که آن را پایین بیاورید؟ اگر کار خوبی کردید، آن را در آغوش بگیرید! به خودتان اجازه دهید به همه چیزهای خوبی که مردم به شما می‌گویند اعتقاد داشته باشید. این ساده‌ترین و بهترین راه برای تقویت اعتماد به نفس شماست. در بسیاری از فرهنگ‌ها پذیرفتن یک تعاریف بسیار مودبانه سخت است اما این بی‌ادبی و متکبرانه است. بنابراین برای افرادی که از چنین فرهنگ‌هایی سرچشمه می‌گیرند این کار سخت‌تر است.

۱۰- برای آینده نزدیک اهداف خود را کوچکتر کنید

برای لذت بردن از احساس موفقیت اهداف خود را کوچک کنید. روش دیگری برای تقویت اعتقاد به نفس و دستیابی به موفقیت وجود دارد این که اهداف خود را کوچکتر کنید. اگر در چند ماه گذشته روی یک هدف بزرگ و چالش برانگیز کار کرده‌اید و موفق نبوده‌اید و هدف خود را برآورده نکرده‌اید و آنچه را که مقصود شما بوده نتوانستید بدست بیاورید یک راه عالی برای غلبه بر آن وجود دارد و آن این است که اهداف خود را کوچکتر کنید. اهدافی که به آنها خواهید رسید و این باعث می‌شود که اعتماد به نفس به شما برگردد. دفعه دیگر که ایده شما توسط رئیستان پذیرفته می‌شود به عنوان یک موفقیت به آن نگاه کنید. زندگی خود را با موفقیت‌های کوچکتر پر کنید و در نتیجه شما خود را به عنوان یک فرد موفق و با اعتماد به نفس احساس خواهید کرد.

منبع: self confidence